kLINIka kulturystyki

   Celem wielu osób ćwiczących na siłowni - oprócz treningu siły - jest budowanie sylwetki poprzez rozwój umięśnienia. Często dzieje się to na zasadzie "im więcej tym lepiej", "bez masy nie ma klasy" albo koncentrowania się na ćwiczeniu kilku ulubionych partii mięśniowych, z pomijaniem tych nielubianych. Co chcemy w ten sposób uzyskać? dokąd to prowadzi? Jak oceniać tak rozwiniętą sylwetkę? 
 Można powiedzieć, że kanony piękna są subiektywne i stosuje się różne kryteria oceny... Jeżeli jednak ktoś uprawia SPORT SYLWETKOWY musi mieć świadomość istnienia celów, jakie trzeba osiągnąć, ewentualnie skorygować swoje osiągnięcia według zasad harmonii, proporcjonalności i estetyki.

według joe weidera

1. Obwód klatki piersiowej powinien wynosić 1,11 obwodu bioder.
2. Kark powinien mierzyć nieco więcej niż 38% obwodu klatki piersiowej.
3. Obwód przedramienia - 30% obwodu klatki piersiowej.
4. Obwód napiętego ramienia powinien być większy o ok.20% od obwodu wyprostowanego przedramienia.
5. Obwód w pasie powinien stanowić 75% obwodu klatki piersiowej.
6. Obwód uda - 60% obwodu bioder
7. Obwód łydki 40% obwodu bioder, 65% obwodu uda, czyli tyle samo co obwód ramienia.

Czyli jeżeli obwód bioder wynosi np. 105 cm, to pozostałe obwody według Weidera powinny się kształtować::
1. klatka piersiowa: 116,5 cm

2. kark: 44 cm
3. przedramię: 35 cm
4. ramię: 42 cm 
5. talia: 87 cm
6. udo: 63 cm
7. łydka: 42 cm


"Kulturystyka - System Joe Weidera" A.W.Comes

Według Physical Culture Association 

Symetria: Zawodnik powinien prezentować sylwetkę, w której: 
  • szerokość ramion jest równa szerokości jego ud. 
  • grubość klatki piersiowej równa się grubości pośladkowej. 
  • rozbudowana jest klatka piersiowa, plecy, tył uda
  • całość jest z wcięciem w talii, czyli wyrównanie symetrii jak rama X. 
Proporcja umięśnienia: Zawodnik powinien zaprezentować sylwetkę, która rozwija się równomiernie we wszystkich grupach mięśniowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę proporcjonalność:
  • klatki piersiowej do grzbietu
  • bicepsa do tricepsa
  • tyłu uda do łydki 
  • całości od stóp po szyję ze wszystkimi zwężeniami w talii. 
Definicja w kategoriach męskich: wszyscy zawodnicy powinni prezentować sylwetkę odpowiednią dla wybranej kategorii, która ma niewielką ilość tkanki tłuszczowej, pozwalając sędziemu zobaczyć rozdzielenie wszystkich grup mięśni i definicję całej sylwetki zawodnika. Oczekuje się że wszyscy zawodnicy będą pozbawieni owłosienia ciała. 

Definicja w kategoriach kobiecych: promowana jest zdrowa, kobieca sylwetka, eksponowanie kości oraz zbyt szczupła sylwetka nie jest pozytywnie oceniana. Wszystkie panie zobowiązane są do zachowywania się w sposób profesjonalny godny sportowca, każda kobieta powinna reprezentować kobiecość, równowagę, osobowość, pewność siebie i charyzmę

Według ifbb - kulturystyka 

Podczas oceniania budowy fizycznej zawodnika na początku bierze się pod uwagę ogólne wrażenie, zwracając uwagę na masę mięśniową, zrównoważony rozwój mięśni, ich twardość i definicję. Ważne są ogólne zarysy sylwetki jak i kształty poszczególnych grup mięśniowych. Sędzia powinien preferować zawodników z klasyczną, harmonijnie zbudowaną sylwetką. Sędzia powinien zwracać uwagę na prawidłową, ładną postawę i sportowy sposób bycia, prawidłową budowę anatomiczną (obejmującą szkielet kostny, szerokie barki, wysoką uwypukloną klatkę piersiową, prawidłową krzywiznę kręgosłupa, dobre proporcje kończyn do tułowia, proste nogi, nie wygięte ani beczkowato, ani iksowato).
W trakcie porównań w pozach obowiązkowych sędzia powinien najpierw przyjrzeć się głównej grupie mięśniowej, prezentowanej w danej pozie. Następnie sędzia dokonuje przeglądu całej sylwetki. 

Bicepsy przodem: najpierw sędzia przygląda się bicepsom, zwracając uwagę na ich pełen rozwój, uwypuklenie, wierzchołek oraz na to, czy widoczna jest separacja pomiędzy głową długą i krótką bicepsów. Następnie ocenia rozwój mięśni przedramion, mięśni naramiennych, mięśni piersiowych, polaczenie mięśni piersiowych z naramiennymi, mięśnie brzucha, ud i łydek.

Najszersze grzbietu przodem:  sędzia przede wszystkim zwraca uwagę na to, czy zawodnik potrafi pokazać mięśnie najszersze grzbietu w pełnym rozciągnięciu, tworząc zarys tułowia w kształcie litery „V”. Potem sędzia ocenia ogólny rozwój sylwetki.

Klatka piersiowa bokiem: sędzia zwraca szczególną uwagę na mięśnie piersiowe oraz na uwypuklenie klatki piersiowej, na biceps, mięsień dwugłowy uda oraz mięsnie łydki oraz kończy na przeglądzie całej sylwetki, od głowy do stóp. W tej pozie sędzia może zobaczyć zarys uda i łydki z profilu, co pomaga w bardziej dokładnej ocenie równomierności ich rozwoju.

Bicepsy tyłem: sędzia najpierw ocenia rozwój mięśni ramion, a następnie dokonuje przeglądu sylwetki od głowy po stopy, podczas którego dobrze widoczny jest rozwój większej liczby mięśni niż we wszystkich pozostałych pozach - mięśnie karku, mięsnie naramienne, bicepsy, tricepsy, przedramiona, mięśnie czworoboczne, mięśnie obłe, mięśnie podgrzebieniowe, prostowniki grzbietu, skośne zewnętrzne brzucha, najszersze grzbietu, pośladkowe, dwugłowe ud oraz mięśnie łydek. Ta poza, prawdopodobnie w większym stopniu niż inne pozy, pomaga sędziemu w ocenie jakości mięśni zawodnika, w tym ich twardości, definicji, separacji i zrównoważonego rozwoju. 

Najszersze grzbietu tyłem: Sędzia zwraca uwagę na szerokość mięśni najszerszych grzbietu i umiejętność ich jak największego rozciągnięcia, ale także na gęstość mięśni. 

Triceps bokiem: W tej pozie sędzia ma możliwość oceny mięśni uda i łydki z profilu, co pomaga w bardziej dokładnej ocenie równomierności ich rozwoju. 

Mięśnie brzucha i ud: sędzia zaczyna ocenę od przyjrzenia się mięśniom brzucha i uda, a następnie przechodzi do przeglądu całej sylwetki, od głowy do stóp.
 

IFBB - kulturystyka klasyczna

Sędzia zwraca uwagę na ogólny wygląd sportowej, męskiej sylwetki. Ten przegląd powinien rozpocząć się od głowy i przebiegać w sekwencji od góry do dołu, obejmując całą sylwetkę. Ocena, zaczynająca się od ogólnego wrażenia jakie sprawia cała sylwetka, powinna uwzględniać fryzurę i wygląd twarzy, ogólny rozwój umięśnienia, wygląd równomiernie i symetrycznie rozwiniętej sylwetki, wygląd skóry oraz jej napięcie, umiejętność prezentowania się na scenie z pewnością siebie.  

Sylwetka powinna być oceniania pod kątem ogólnego tonusu mięśniowego, uzyskanego poprzez trening sportowy. Grupy mięśniowe powinny mieć wypukły i twardy wygląd, przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej. Ocena powinna także obejmować wygląd i napięcie i skóry, Skóra powinna być gładka, mieć zdrowy wygląd i być pozbawiona owłosienia.  Ocena budowy fizycznej zawodnika powinna także uwzględniać ogólną prezencję zawodnika, od momentu wejścia na scenę do momentu jej opuszczenia. Przez cały czas zawodnik powinien być obserwowany pod kątem zdrowej, sprawnej, wysportowanej i umięśnionej sylwetki, prezentowanej jako atrakcyjna wizerunkowo całość.
 

IFBB - fitness mężczyzn

Sędzia powinien najpierw ocenić ogólny, sportowy wygląd sylwetki zawodnika. Ocena ta obejmuje sylwetkę całościowo, biorąc pod uwagę ogólny poziom rozwoju umięśnienia, zrównoważony rozwój i symetrię sylwetki, wygląd skóry i jej napięcie oraz umiejętność prezentowania się ze śmiałością i elegancją. Sylwetka powinna być oceniana pod względem poziomu jakości mięśni, uzyskiwanej poprzez trening sportowy oraz właściwe odżywianie. Grupy mięśniowe powinny uwypuklony i twardy wygląd, z małą ilością tkanki tłuszczowej.

Sylwetka nie powinna być ani nadmiernie umięśniona, ani nadmiernie wychudzona oraz nie powinna ukazywać głębokiej separacji mięśniowej i/lub prążkowania. Sylwetki, które będą uznane za nadmiernie umięśnione lub nadmiernie wychudzone, zostaną ocenione niżej. Ocena powinna również brać pod uwagę stan i napięcie skóry. Skóra powinna być gładka i mieć zdrowy wygląd. Przez cały czas zawodnik fitness musi być postrzegany z położeniem nacisku na zdrową, sprawną i wysportowaną sylwetkę, prezentowaną całościowo, w atrakcyjny sposób.
 

IFBB - fitness plażowe

Za wyjątkiem ud, które zakryte są przez spodenki, ocena powinna obejmować całą sylwetkę. Ocenianie powinno się zaczynać od ogólnego wrażenia odnośnie sylwetki i dalej powinno brać pod uwagę fryzurę, ogólne ukształtowanie i zarysy ciała, prezentację zrównoważonej, proporcjonalnej i symetrycznie rozwiniętej, kompletnej sylwetki, wygląd skóry i jej napięcie oraz umiejętność zawodnika do zaprezentowania się z pewnością siebie i elegancją. 

Preferowani są zawodnicy z harmonijne zbudowaną, proporcjonalną, klasyczną męską sylwetką, prawidłową postawą, prawidłową budową anatomiczną (obejmującą szkielet kostny, właściwą krzywiznę kręgosłupa, właściwe proporcje długości kończyn górnych w stosunku do tułowia, proste nogi, nie wykrzywione ani beczkowato, ani iksowato). 

Proporcje pionowe (długość nóg w stosunku do tułowia) i proporcje poziome (szerokość bioder i talii w stosunku do szerokości barków) są jednymi z kluczowych elementów w ocenie. 

Sylwetka powinna być oceniana pod kątem ogólnej twardości ciała, uzyskanej przez ćwiczenia fizyczne oraz dietę. Poszczególne części ciała powinny mieć ładne i jędrne zarysy, ze zredukowanym poziomem tkanki tłuszczowej, ale mieć bardziej „miękki” i gładki wygląd niż w kulturystyce. Sylwetka nie powinna być ani za bardzo umięśniona, ani za bardzo wychudzona i nie powinna uwidaczniać separacji i ostrej definicji mięśniowej. Sylwetki, które zostaną uznane za zbyt umięśnione, zbyt twarde, zbyt odwodnione lub zbyt wychudzone, będą oceniane niżej. 

Ocena powinna także uwzględniać wygląd i napięcie skóry. Skóra powinna być gładka i mieć zdrowy wygląd. Fryzura powinna odpowiednio uzupełniać ogólny wizerunek zawodnika. Ocena sędziowska powinna uwzględniać ogólny sposób prezentowania się przez zawodnika, od momentu wejścia na scenę, do mementu zejścia z niej. Przez cały czas zawodnik fitness plażowego mężczyzn powinien być obserwowana pod kątem zdrowej i sprawnej sylwetki, atrakcyjnie prezentowanej i robiącej jak najlepsze ogólne wrażenie. Przypomina się sędziom, że nie są to zawody kulturystyczne. Zawodnicy powinni prezentować kształtne i ładnie zarysowane mięśnie, ale bez separacji, definicji, skrajnie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, odwodnienia i twardości widywanych na zawodach kulturystycznych. Każda zawodnik, który będzie eksponował te cechy, będzie oceniony niżej.
 

Centrum medycyny sportowej i zapbiegawczej

 

ul. Smugowa 26a

95-200 Pabianice

Poland

 
Telefon: